Na vječno pitanje – može li se od umjetnosti živjeti odgovorila nam je Ana Marinović – uspješna mlada slikarica. Ali i na to koliko je u svemu bitno samo slikarstvo, a koliko svi drugi segmenti o kojima se mora razmišljati.
Ana Marinović mlada je slikarica koja je uspjela ljubav prema slikarstvu pretvoriti u profitabilan posao. Iako slika otkad zna za sebe, nije oduvijek mislila da će baš time baviti, a znanja stečena na drugim poljima iskoristila je kako bi slikanje i svoj rad napravila dostupnije drugima i iskoristila svu pomoć društvenih mreža za unapređenje svog posla.
Ana nam je ispričala o svom kreativnom procesu, inspiraciji, ali i drugim aspektima svog posla kojeg možda nismo ni svjesni.
Opiši nam malo svoj put – jesi li oduvijek znala da ćeš se baviti slikarstvom?
Ne, moj put prema slikarstvu nije bio direktno utaban. Oduvijek sam osjećala privlačnost prema umjetnosti, ali nisam vjerovala da će moj put voditi prema slikarstvu. Odrasla sam u uvjerenju kako se od umjetnosti ne može živjeti. No, od najranije dobi, moje zanimanje i predanost bili su usmjereni prema slikarstvu i glazbi. Kao djevojčica, svoje sate često sam provodila crtajući, potpuno uronjena u svijet boja i oblika. Već tada sam osjećala da umjetnost ima poseban smisao u mom životu. Kroz neprestano istraživanje različitih tehnika slikanja, samostalno sam eksperimentirala, oblikujući vlastiti stil i izražajnu formu.
Zbog krivog uvjerenja i straha, upisala sam Ekonomski fakultet u Zagrebu, no radi balansa u životu, i dalje sam slikala. Tek kada sam završila fakultet, moji prvi ozbiljni slikarski radovi ugledali su svjetlo dana, označavajući početak moje umjetničke karijere. Međutim, pravo iznenađenje doživjela sam s razvojem Splash Art-a, koji je spontano proklijao iz moje prisutnosti na društvenim mrežama, potpuno neočekivano i bez prevelikih očekivanja. Sada s ponosom mogu reći kako živim isključivo od umjetnosti.
Otkud ideje za slike i gdje crpiš inspiraciju?
Inspiracija za moje slike često dolazi iz svakodnevnog života, osobnih iskustava i emocionalnih stanja. Ponekad crpim inspiraciju iz prirode, putovanja ili različitih kultura. Važno mi je ostati otvorena umu i dozvoliti da me okolina potakne na stvaranje.
Što je sve potrebno za baviti se slikanjem i umjetnošću i zapravo živjeti od toga?
Bavljenje slikanjem zahtijeva strast, predanost i kontinuirano usavršavanje vještina.
"Također je važno razviti poslovnu stranu umjetničke karijere, uključujući promociju, networking i upravljanje vlastitim portfeljem. Kao diplomirani ekonomist, samostalno upravljam svojom karijerom, od marketinga, knjigovodstva, oglašavanja i prodaje."
Financijska stabilnost može doći iz prodaje slika, suradnje s galerijama ili sudjelovanja na umjetničkim sajmovima, meni osobno najviše od društvenih mreža.
Kako provodiš dane, kako izgleda tvoj kreativni proces i koliko ti je potrebno za jednu sliku?
Moj kreativni proces često uključuje istraživanje, skiciranje i eksperimentiranje srazličitim tehnikama. Svaki dan posvećujem određeno vrijeme slikanju ili razmišljanju o novim projektima. Vrijeme koje je potrebno za završetak jedne slike varira ovisno o veličini i kompleksnosti, ali uvijek nastojim održati kvalitetu iznad brzine. Ponekad mi je potrebno tri dana, a ponekad tri mjeseca. Srećom, klijenti imaju razumijevanja prema umjetničkom procesu jer su i sami svjesni kako se inspiraciju ne treba požurivati.
Nedavno si imala izložbu? Kako je do toga došlo i koja su ti očekivanja od postavljanja izložbe?
Da, nedavno sam imala otvorenje druge samostalne izložbe, i to u svom rodnomZagrebu. Do izložbe sam došla suradnjom s Hrvatskim dizajnerskim brendom namještaja Nunc, koji su prepoznali moj rad. Očekivanja su bila stvaranje veze s publikom, dobivanje povratnih informacija i marketing putem medija koji su popratili izložbu. Sama izložba je premašila sva očekivanja, jer osim svega navedenog, prodale su se dvije slike istog dana. Osim toga, upoznala sam puno dragih ljudi koji mi pružaju podršku u radu i motiviraju me da nastavim u istom tonu. Izložba će biti otvorena za javnost do 15. ožujka u prostorima showrooma Nunc, Ilica 168 a, unutar njihovog radnog vremena. Svi ste dobrodošli.
Puno putuješ. Je li ti to važno za inspiraciju i stvaranje?
Mogu reći kako putovanja igraju važnu ulogu u mom životu i radu. Nova okruženja,kulture i pejzaži pružaju mi svježe perspektive i inspiraciju. S obzirom na to da jako puno radim, a kreativni posao podosta iscrpljuje um, odmor pronalazim u tzv. bijegu od realnosti. Putovanja su kao filter za moju kreativnost, omogućavajući mi da istražim nove ideje i tehnike.
Kako vidiš svoj dalji razvoj i planovi za dalje?
Moji planovi uključuju daljnje istraživanje tema koje me intrigiraju, usavršavanje tehnika i proširivanje svoje prisutnosti na umjetničkoj sceni. Želim sudjelovati nameđunarodnim izložbama, surađivati s drugim umjetnicima i možda čak održavati radionice kako bih dijelila svoje znanje s drugima.
Fotografije: privatna kolekcija