Kako vratiti samopouzdanje – pitanja koje smo se svi vjerojatno pitali u nekom periodu života. Savjeta je puno, ali ova metoda vam možda pomogne.
Kako vratiti samopouzdanje – pitanja koje smo se svi vjerojatno pitali u nekom periodu života. Savjeta je puno, ali ova metoda vam možda pomogne.
Kako vratiti samopouzdanje – ima li jednog rješenja?
Samopouzdanje ili nedostatak istog nam može potpuno promijeniti način na koji doživljavamo, ali i živimo život. Ako nemamo samopouzdanje, teško da ćemo moći biti opušteni, što dovodi do toga da će jako malo ljudi imati priliku vidjeti tko smo zaista. Ako pak, s druge strane, imamo samopouzdanje – onda će nam biti puno lakše prolaziti kroz situacije – nećemo pretjerano razmišljati niti analizirati svaku svoju riječ. E sad, neki se rode s njim, ali neki ga grade putem. Neki ga izgube, iako su se rodili s njim, a neki pronađu iako su dotad bili potpuno nesigurni. Poanta je da je sve fluidno – da se sve može promijeniti. Zapravo riječ “samopouzdanje” je riječ s velikom cijenom. Jer, na kraju dana svi želimo biti i osjećati se samopouzdano.
Podijelit ćemo s vama jednu metodu koja može pomoći ako se trudimo vratiti, ili steći to čuveno samopouzdanje.
Što je zapravo?
Samopouzdanje se temelji na tvojem mišljenju o sebi i onome što si postigao. U vremenu društvenih mreža i savršenih života, teško je izbjeći uspoređivanje. Svaki put kada otvoriš newsfeed, tvoje samopoštovanje može pretrpjeti udarac. Samopuzdanje utječe i na način na koji razgovaraš sam sa sobom. Ako se procijeniš i zaključiš da nisi dovoljno dobar, možeš se fokusirati na negativne misli i samokritiku. No, isto tako, ako si previše zaokupljen očuvanjem svog samopoštovanja, može se dogoditi suprotan efekt – preuveličavanje vlastitih vrijednosti na račun drugih kako bi se osjećao bolje. Iako pozitivne afirmacije mogu pomoći u suzbijanju automatskih negativnih misli, važno je obratiti pažnju na unutarnji dijalog – uspoređuješ li se stalno s drugima, bilo u pozitivnom ili negativnom smislu? Ako stalno misliš da nisi dovoljno dobar, to može utjecati na tvoje odnose, fizičko zdravlje i uspješnost na poslu. Iako se termini često koriste kao sinonimi, postoji razlika između samopoštovanja i samopouzdanja. Samopoštovanje određuje kako vidiš sebe, svoju vrijednost i vlastitu važnost, dok samopouzdanje utječe na percepciju vlastitih vještina i sposobnosti. Samopoštovanje se oblikuje kroz životna iskustva, počevši od djetinjstva. Traumatična iskustva, velike životne promjene i okolina mogu značajno utjecati na njegov razvoj. Već u ranoj dobi ono počinje oscilirati i mijenjati se.
Samopouzdanje, s druge strane, gradiš u određenim situacijama kroz razvoj i primjenu svojih vještina te prethodna iskustva povezana s određenim zadatkom. Primjer visoke razine samopouzdanja, ali niskog samopoštovanja jest kada vjeruješ u svoje sposobnosti da nešto izvršiš, ali istovremeno sumnjaš u vlastitu vrijednost.
Ostavite iza sebe ideju da vas svi moraju voljeti
Zvuči jednostavno, i na prvu, vjerojatno ne mislite da želite da vas svi vole, ali sve više istraživanja nam govori da najveći problem sa samopouzdanjem imaju people pleaseri – u čijoj suštini leži želja da nas drugi prihvate, da budemo voljeni od svih.
Dakle, ta jedna jednostavna stvar kao što je puštanje ljudima da nas jednostavno ne vole – može biti toliko oslobađajuća za nas – i dopustiti nam da se napokon oslobodimo – sami sebe. A, kad smo slobodni onda se volimo, kad se volimo imamo samopouzdanje. Kad imamo samopouzdanje, imamo lakoću. Zvuči jednostavno, ali svi koji su ikad pokušali, znaju da je jako teško. Ali ako, za početak, samo zamislite scenarij u kojem vam je savršeno u redu da vas drugi ne vole – kako bi se osjećali zbog toga? Da vam je svejedno što će bilo tko misliti nakon nakon što nešto kažete i budete svoji.
Prema Psichology today – ovo je jedan od najboljih načina za vraćanje samopouzdanje jer je manjak isto često samo strah od mišljenja drugih ljudi. Ako ste na to sve i people pleaser – onda vam je vjerojatno nije lako i često osjećate da “radite sve što treba, ali ne osjećate da je obostrano u odnosima koje imate. Taj konstantni osjećaj da morate zadovoljiti tuđe potrebe, da se morate pobrinuti za sve, prije nego za sebe dovodi do toga da se osjećate iscrpljeno i kao da ono što radite nikad nije dovoljno, a to može biti poprilično teško nosite. I zato se brojni psiholozi slažu da je prvi korak oslobođenju – prihvaćanje činjenice da vas neće svi voljeti – i da je to sasvim u redu.
Jedan citat koji nam je ostao u pamćenju je:
“You are a people pleaser? Tell me how many people are pleased with you?”
Fotografije: Pinterest