PROČITAJ

Knjige koje psihoterapeutkinja Lucija Milas preporučuje baš svima

24. sij
a Books therapy

Čitanje knjiga jedna je od najkorisnijih stvari koju možemo napraviti za sebe. Zadnjih nekoliko godina to govore i trendovi jer se bilježi porast prodaje knjiga – naročito self help literature, o čemu smo pisali ovdje. Psihoterapeutkinja Lucija Milas preporučila nam je neke od svojih favorita od kojih je uvijek dobro krenuti i iz kojih možemo izvući puno toga. 

 

 

 

Knjige ne diramo i ne čitamo. Ponekad, iz očajanja, uzmemo poneku knjigu i kad se iznenada suočimo s njenom ljepotom i pameću - to nas dotuče. Bolje je da je nismo ni uzimali. Ne bismo znali kako je prazno i pusto živjeti bez knjiga.

Dušan Radović

Luciju Milas, psihoterapeutkinju iz pravca logoterapije i egzistencijalne analize mogli ste bolje upoznati u ovom intervju. Upravo su nam njena promišljanja na Instagram profilu bila inspiracija za ovaj članak –  sve o načinima rada s Lucijom možete pronaći na njenom webu.  Knjige koje je izdvojila mogu se primijeniti u svakom trenutku i periodu života, ako naravno pažljivo čitamo što u njima piše i spremni smo to primijeniti u svojoj svakodnevici. 

Knjige su to – koje bilo da su pisane u obliku romana ili self helpa nude rješenja za neke životne izazove i kako se s njima nositi. 

 

Viktor E. Frankl – Čovjekovo traganje za smislom

Bečki psihijatar i utemeljitelj logoterapije i egzistecijalne analize u ovoj svevremenskoj knjizi opisao je svoje bivanje u koncentracijskom logoru za vrijeme drugog svjetskog rata. Koliko god tematika ove knjiga bila teška – iznimno je pitka, iskrena i poučna. Od iskustva koje je vjerojatno jedno od najtežih za čovjeka – izvukao je svevremenske lekcije koje možemo primijeniti na svim životnim poljima i živjeti smisleniji, ispunjeniji život. 

Čak i u neopisivo teškim uvjetima života postoji prilika za rast naše unutarnje snage. “

“Iako je naša sloboda ponekad ograničena određenim uvjetima, uvijek imamo slobodu i odgovornost za to kakav ćemo stav zauzeti prema tim uvjetima.“

 

Na koricama knjige piše - “Pročitate li ove godine samo jednu knjigu, neka to bude knjiga dr. Frankla.” Slažem se i preporučam.

Lucija Milas

Psihoterapeutkinja

Jorge Bucay – Ispričat ću ti priču

Jedan od klasika koje ćemo često pronaći na listama knjiga koje se “moraju pročitati.”

Glavni junak knjige, mladić Demián, dolazi psihoterapeutu Jorgeu tražeći odgovore na pitanja koja si svaki mladac postavlja. Pričajući mu priče, od grčkih mitova preko japanskih parabola i učenja zen-budista do priča europskih naroda i onih koje sam izmišlja, Jorge mu pomaže da upozna sebe i prevlada svoje predrasude. 

“Devedeset devet novčića. To je mnogo novca, ali nedostaje mi jedan novčić. Devedeset devet nije potpun broj. Sto je potpun broj, ali devedeset devet nije.Sa sto zlatnika čovjek može prestati raditi.Sa sto zlatnika čovjek je bogat.

Sa sto se zlatnika može mirno živjeti.

Što bi se dogodilo kada bismo shvatili da broj sto nije okrugliji od devedeset devet?

Priznati da je devedeset devet blago ne znači da moraš napustiti svoje ciljeve. Ne znači da moraš biti zadovoljan bilo čime.

Jer prihvatiti je jedna stvar, a prepustiti se druga.

Ali to je dio druge priče.”

 

Ovu knjigu argentinskog psihijatra i psihoterapeuta vrijedno je imati na svojim policama, jer “basna, priča ili anegdota, može dulje ostati u sjećanju nego tisuću teorijskih objašnjenja, psihoanalitičarskih interpretacija ili službenih analiza. Pročitala sam ju nekoliko puta i uživam joj se vraćati. Zanimljiva, duboka, poučna, humoristična, životna.

Lucija Milas

Psihoterapeutkinja

Gabor Mate – Kad tijelo kaže ne

Gabor Mate je u zadnjih nekoliko godina jako popularan u mainstream medijima, ali njegov rad je puno dulji temeljitiji od toga. Posvetio je život objašnjavanju traume i njenog djelovanja na svaki aspekt našeg života, a ova knjiga govori o njenom utjecaju na tijelo. 

“U ovoj knjizi pišem o djelovanju stresa na zdravlje, a pogotovo o djelovanju skrivenih stresova koje svi stvaramo iz svog ranog programiranja, obrasca toliko dubokog i neprimjetnog da se doima kao dio našeg pravog ja.”

“Kad nam nije bilo moguće reći ne, možda to naše tijelo učini za nas.” 

Većina nas je, na ovaj ili onaj način, iskusila cijenu skrivenog stresa i čini mi se da je ova tema jako važna i uvijek aktualna. 

 

Sviđa mi se pristup koji ima Maté i način na koji nas potiče da kažemo ne, prije nego što to naše tijelo učini za nas.

Lucija Milas

Psihoterapeutkinja

Phil Stutz i Barry Michels – The Tools

Stutza, psihijatra i psihoterapeuta mogli smo upoznati u jako popularnom Netflixovom dokumentarcu koji je snimio Jonah Hill. U dokumentarcu Stutz na Jonahovom primjeru priča o 5 tehnika koje možemo primijeniti na pojedinim životnim poljima kako bi se osjećali sretnije i zadovoljnije. 

“It’s a tragedy to die with your song unsung. What’s worse is that we silence ourselves.”

“Take action no matter how frightened you are. You have to tell yourself – I am going to this as I can. I am the one who puts next pearl on the string. True confidence is living in an uncertainty and moving forward.”

Stutza, psihijatra i psihoterapeuta mogli smo upoznati u jako popularnom Netflixovom dokumentarcu koji je snimio Jonah Hill. U dokumentarcu Stutz na Jonahovom primjeru priča o 5 tehnika koje možemo primijeniti na pojedinim životnim poljima kako bi se osjećali sretnije i zadovoljnije. 

 

Meni se posebno svidjela tehnika koju su autori nazvali “Grateful flow”. Tek kada sam pročitala knjigu shvatila sam koliko je moćno koristiti zahvalnost na način na koji su oni to opisali. Zanimljivo mi je i kako govore kako će u životu uvijek biti patnje, nesigurnosti, kako svi mi imamo svoju sjenu, ali da bez obzira na to, kroz više ljubavi, zahvalnosti, prihvaćanja i duhovnosti, možemo živjeti punije.

Lucija Milas

Fotografije: privatna arhiva, RYS

Teme