PROČITAJ

Nova društvena mreža kažnjava korisnike zbog namjernog izazivanja bijesa i mržnje

03. tra
a

Ako postoji jedna sigurna stvar u vezi s društvenim mrežama 2025. godine, to je da vlada ljutnja. Preuveličavanje, mržnja, jeftini šok sve je to postalo normalno i često donosi najviše klikova. 

Sez us – nova aplikacija koja nudi rješenje

Kako piše Wired Aplikacija Sez Us, koju je upravo lansirao Joe Trippi, vjeruje da to može promijeniti i to kažnjavanjem korisnika koji objavljuju provokativan sadržaj samo radi podizanja tenzija. A složit ćemo se da je takav sadržaj, gotovo pa u većini.

Svijet društvenih mreža i komentara na internetu je toliko nereguliran da uvredljive komentare, lažne vijesti ili poticanje na mržnju može ostaviti baš svatko s mobitelom ili tipkovnicom laptopa ispred sebe. 

Rangiranje ljudi

Iako se online rasprave već odavno pretvaraju u jedan veliki kaos, platforme poput Blueskyja pokazuju da postoji potreba za civiliziranijom komunikacijom. Umjesto da promovira objave koje potiču mržnju i bijes, Sez Us koristi takozvani. „sustav reputacije“. Korisnici mogu ocjenjivati objave drugih u pet ključnih kategorija, a to su odobravanje, utjecaj, pronicljivost, relevantnost i pristojnost. Zvuči kao Black Mirror, ali možda bi takva izloženost dovela do boljeg ponašanja na internetu. Tako, kako prenosi Wired ocjene određuju reputaciju i vidljivost korisnika, a što je bolji rezultat, to je veći doseg i vidljivost. Korisnici mogu birati tko im može odgovarati na objave ovisno o reputaciji, a oni s niskim ocjenama imaju manje utjecaja. Sve objave su vidljive, ali možete blokirati korisnike s lošim ocjenama od interakcije s vama. Cilj je smanjiti poticanje rasprava temeljenih isključivo na viralnim momentima.



„Ovdje ne dolaze moderatori i ne govore ‘ti si loš’, već zajednica poručuje ‘ne sviđa nam se što govoriš’. Tada znam da moram promijeniti način izražavanja, biti pristojniji, manje bombastičan.“

Simkin, jedan od osnivača

Nikad nije postojalo univerzalno rješenje za moderiranje društvenih mreža, pogotovo jer platforme rastu i privlače sve više korisnika. Simkinov tim htio je stvoriti mrežu koja će pokazati kako bi društvene mreže trebale funkcionirati. Prekretnica je bila kada je Elon Musk kupio Twitter (sada X), što je otvorilo prostor za alternativne platforme.

Raspad Twittera izazvao je utrku među tehnološkim inovatorima koji su osmislili različite koncepte nove faze društvenih mreža i tako je 2022. nastala ideja za Sez Us, sa željom vraćanja civilizirane rasprave.

Baš poput Blueskyja, i Sez Us ne posjeduje korisničke podatke. Platforma je izgrađena na decentraliziranom društvenom protokolu, što korisnicima omogućuje prijenos sadržaja na druge mreže. Botovi su isključeni putem mobilne verifikacije, a niske ocjene trebaju spriječiti “loše korisnike” da preuzmu ida njihovo mišljenje tako postane dostupno širim masama.

Cilj je da društvo odluči što se tolerira

Osnivači kažu „Brojevi nisu sveti gral, samo zato što imate visoku ocjenu, ne znači da ‘pobjeđujete’ na platformi i ona samo odražava vašu reputaciju.“ Ali, nizak rezultat znači manji doseg i utjecaj i to je činjenica koja ovu aplikaciju čini posebnom. 

I same reakcije su podijeljene. I dok jedni pozdravljaju jako potrebnu regulaciju, drugima se ipak ne sviđa rangiranje korisnika koje podsjeća na Black mirror epizodu. 

Mnogi startupi su pokušali stvoriti svoju verziju sigurne zone i mjesta na internetu, ali nisu uspjeli. Glavni problem novih platformi u posljednje tri godine je dominacija TikToka i nemaju njegovu privlačnost, a ni doseg. Ali, smatra se da upravo to može biti njihova prednost. Budućnost društvenih mreža ne leži u još jednoj globalnoj platformi, već u manjim, ciljanim zajednicama. Već se dugo priča o tome da ćemo se sve više okretati manjim zajednicama, vidjet ćemo kako će se stvari razvijati. 

„Niti jedan novi projekt ne propada odmah. Mi imamo jasnu viziju i vidimo da naš sustav već funkcionira. Ne sprečavamo neslaganja, dapače, ona su dobrodošla. Svi su dobrodošli, bez obzira na vjeru, politička uvjerenja ili podrijetlo.Ono što želimo spriječiti je mržnja i bijes kojim smo svakodnevno izloženi.“

Hoće li Sez Us uspjeti? Trenutačno ima samo 10.000 aktivnih korisnika. Simkin nema iluzije o tome što mogu postići. Vjeruju da je poticanje zdravijih rasprava ključ za pomicanje online komunikacije u smjeru u kojem se ljudi mogu izražavati kao oni sami. 

„Cilj je da svi shvate da nismo neprijatelji“. Rekli bi da je glavno pitanje – želi li to dovoljno ljudi?

 

Teme