Tretmani lica su krivi za sve ili? Ove godine starenje žena je, naizgled, napokon moderno i prihvaćeno. Postoji samo jedno malo pravilo – ne smijemo izgledati kao da starimo. Barem ne previše. I dok se u javnosti uporno promovira ideja da svaka borica nosi svoju priču, istovremeno nas bombardiraju savjetima o anti-age tretmanima, najnovijim serumima i, naravno, onim sitnim intervencijama koje obećavaju da ćemo se osjećati kao da nas je vrijeme zaobišlo.
Tretmani lica – kako je Demi Moore postigla nemoguće
S vremena na vrijeme, netko poput Demi Moore pokrene lavinu rasprava, iako, da budemo iskreni, nitko od nas nije iznenađen. Demi Moore, glumica koja je ušla u šestu deceniju života, ove je godine ponovno bila na naslovnicama. Povod? Promocija njezinog filma, ali i njezina očigledna “besprijekorna” vanjština. Iako je uvijek bila prepoznata po svojoj ljepoti, Moore nije samo izazvala divljenje, već i lavinu kritika. I to ne zbog njezine glume, već zbog njezina izgleda, koji mnogi pripisuju estetskim intervencijama. Djelomično je priznala upotrebu botoksa, a upravo to postalo je okidač za široku raspravu o tome koliko bi žene, a posebno slavne osobe, trebale „ispraviti“ prirodu. I sad, kad je uspjela doću u fokus zapravo zbog svog rada – i dalje rasprave nisu prestajale. Kao, stvarno je motivirajuće što je napravila i koju poruku šalje, ali kako to izgleda? Premlado? Prezategnuto? Pre…neprirodno? Ali, ako ste mislili da je ovo rezervirano “samo” za žene u tim godinama, vjerojatno ste vidjeli i Millie bobby Brown koja je trenutačno pretrpjela bullying (druga riječ ne postoji) jer izgleda prestaro. Prestaro s dvadeset jednom godinom. Punile su se naslovnice komentarima o njenom prestarom, tetka, ofucanom izgledu. I to samo od renomiranih novinara i novinarki, koji su se osjećali pozvano komentirati izgled mlade djevojke. Ona se javila na svom Instagramu i prozvala ih imenom i prezimenom i svi su, naravno, stali na njenu stranu. Ali, da to nije napravila? I dalje bi bilo smiješno komentirati da izgleda baš staro. Znači, zapravo nema veze je li riječ o šezdeset ili dvadeset godina. Bitno je da ne izgleda dovoljno mlado, prirodno ili što se odluči u tom trenutku.
Tu je i Nicole Kidman koja je već godinama u fokusu -.na priznaje svoje tretmane, ali je naočigled “zamrznuta”. I sama je u zadnje vrijeme u fokusu, radi kao “u najboljim danima”, na naslovnicama je i opet, naočigled je u trendu. S drudge strane, kritike pršte sa svih strana. Jednima je prestara, drugima prezategnuta. Ali, skroz smo prihvatili starenje, napokon. Super je.
I stalno se govori da su tretmani lica, botoks i ostale stvari krive za sve, a izuzima se odgovornost društva. Ženu u 60-ima koja je iskrena u vezi s time što je učinila da bi održala mladolik izgled, a ipak se suočava s kritikama. Iako se cijeli film the Substance bavi upravo pritiscima na žene da ostanu mlade i iako je ona savršeno utjelovljenje te uloge i dalje nije dovoljno? Ironično? S jedne strane, društvo nas uči da je starenje prirodan proces i da bismo trebali prihvatiti svoje godine. S druge strane, postoje milijarde dolara potrošene na industriju koja nam obećava da ćemo moći ostati vječno mladi, barem onoliko koliko to ne bude previše očigledno. Botoks, fileri, kirurške intervencije, ali i niz dnevnih rutina koje uključuju specijalizirane serume – sve je to postalo normalno, ali u isto vrijeme nosi snažnu društvenu stigmu, osobito kada ga prakticiraju žene koje su poznate.
Do kojeg stupnja bi žene trebale pristati na ove tretmane da bi izgledale “prirodno”, ali i mladoliko? Uzimajući u obzir društvenu normu koja promovira mladost kao ultimativnu vrijednost, čini se da niti jedan korak nije dovoljan dok ne postignemo izgled koji odgovara idealu, a ipak ostanemo u granicama „normalnog“ i „prihvatljivog“. Ali, na kraju svega, čak i kad je u fokusu prihvaćanje i dalje pod povećalom. Kako onda?
Ironija je u porukama koje se šalju
Ako pogledamo realno, nikad nije bilo lakše komentirati ženski izgled. Ali, baš nikad. Toliko je platformi, toliko opcija, toliko poziva baš na to. Dok potičemo prihvaćanje, i dalje je normalno prokomentirati jer nas sve zove na to. I onda je opet društvo tu da odluči što je normalno, što nije i koga se smije napadati koga baš i ne. I ne, tretmani lica, kako se oni promoviraju ili sama industrija nisu najveći problem, iako je i to dio problema.
Fotografije: Pinterest