PROČITAJ

Unutarnji mir ili sindrom umorne žene – kako nam industrija wellbeinga govori da nam treba sve?

10. ožu
a

Svi želimo unutarnji mir, ali ko da radimo sve suprotno da ga stvarno i postignemo. Možeš imati sve, ali ne možeš imati sve u isto vrijeme. Ovo je jedan rečenica koja dosta rezonira s našim razmišljanjem jer je vjerojatno istina. Ali, zašto nam onda sve pokušava reći da možemo i trebamo imati sve u isto vrijeme. 

Unutarnji mir je stvar stvar dobre organizacije

Koliko smo puta ovo čule od one, naoko, savršene žene koja drži četiri kuta kuće, posao, vrijeme za sebe i još stigne imati hobije. Ona idealizirana slika koja te, možda najviše opali po glavi u trenutku kad prvi put postaneš mama. Zamišljaš sebe kako šećeš, piješ kavice s loknama na kosi potpuno u toj viziji ignorirajući sve ostalo što s tim dolazi. I ok, možda je to određeni zaštitni mehanizam koji nas štiti od svega što nas čeka. Ali – daleko od toga da se ta slika provlači samo kroz rano majčinstvo. Portretirana je slika žene koja jednostavno može, ali i želi sve.

Njen život optimiziran je do zadnjeg detalja, kako bi se reklo - nema tu previše praznog hoda. U bilo kakvom slobodnom vremenu ide se na tretmane, radi se na sebi - u svakom slučaju radi se. A da bi se tako naporno radio na svim tim aspektima - potrebna nam je pomoć. Jer, te žene nikako nisu patience - one to sve ŽELE. A kao sve u svrhu postizanja blagostanja i unutarnjeg mira.

Onaj klasični osjećaj umora – ili nešto više od toga?

 

unutarnji_mir

Ako ste u posljednje vrijeme osjetili da ste kronično iscrpljeni, bez obzira na to koliko se trudite brinuti o sebi, niste sami. Postoji nešto čega vjerojatno nismo ni svjesne, a to je –  neviđeni sindrom umorne žene. Nije to klasični burnout, već specifična kombinacija fizičke, emocionalne i mentalne iscrpljenosti koja dolazi s modernim životom, ali i pritiscima wellbeing i girl boss industrije. U ne tako dalekoj prošlosti, burnout se povezivao uglavnom s poslom; prekovremenim satima, lošim šefovima i nerealnim očekivanjima. Ali, sada iscrpljenost dolazi iz mnogo više izvora.

Društvo od žena očekuje da budu uspješne profesionalke, brižne majke, podrška prijateljima, u vrhunskoj formi, emocionalno stabilne i naravno – da ne zaborave na self-care. Naizgled, imamo sve alate: mindfulness, journaling, adaptogene, 10-step skincare rutine, afirmacije, vođenje posla. Pa kako to da smo umornije nego ikad?

Wellbeing koji to nije

Industrija zdravlja i blagostanja eksplodirala je u posljednjem desetljeću. Nudi nam beskrajne tehnike, proizvode i aplikacije koji obećavaju ravnotežu i unutarnji mir. Ali, s druge strane, stvara se novi pritisak, a to je – ako se osjećaš umorno ili nezadovoljno, vjerojatno samo nisi pronašla ‘pravu’ metodu self-carea. Ironično, ono što je počelo kao pokret osnaživanja žena sada nameće novi standard i umjesto da budemo dobre radnice, sada moramo biti i dobre ‘samorazvojne’ radnice. Moramo sve jer nam je sve dostupno, nudi se na, doslovno, svakom koraku. Neprestano tražimo načine da optimiziramo svaki aspekt svog života, pa čak i odmor, umjesto da si jednostavno dopustimo predah. Pritisak da uvijek budemo produktivne proširio se i na self-care, koji se sve češće percipira kao još jedna stavka na to-do listi. Ako se ne osjećamo dobro, nerijetko se javlja krivnja i osjećaj da nismo dovoljno uložile u svoj unutarnji mir kao da je odgovornost isključivo na nama, a ne i na sustavu koji nas iscrpljuje.

unutarnji_mir

A primjera savršenstva – barem to nikad ne nedostaje. I nije se lako oduprijeti toj slici – čak i ako jeste tip osobe koji želi postići sve i po mogućnosti odmah – neki nametnuti standardi mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje. 

Paradoks je da se događa upravo suprotno

Wellbeing industrija ženama prodaje ideju da su zdravlje i cjelokupni uspjeh i blagostanje nešto što se može postići ako samo dovoljno ulažu, bilo vremena, novca, discipline ili najbolje – svega navedenog u isto vrijeme. Ustani rano, meditiraj, vježbaj, jedi intuitivno, ali pazi što jedeš. Budi produktivna, ali i smirena. Njeguj prirodnu ljepotu, ali zategni kožu. Oslobodi se stresa, ali nemoj ga pokazivati. Pozitivne misli privlače dobre stvari, pa ako ti ne ide, možda ne misliš dovoljno pozitivno. Jer, što zračiš to privlačiš. 

Zdravlje prestaje biti osjećaj, a postaje projekt s beskonačnom to-do listom. Umor? To se riješi magnezijem. Stres? Probaj breathwork. Ne ide? Možda trebaš bolji retreat. U cijeloj toj utrci lako se zaboravi da wellbeing nije nešto što se postiže, nego nešto što se osjeća. I tako u toj utrci dobijemo umornu ženu koja savršeno brine o sebi. Unutarnjeg mira nigdje na vidiku. 

Fotografije: Pinterest

Teme